ACASĂ LA HUNDORF

Valentin Teodorescu & Anastasia Grigore & Diana Păun & Sarah Mitrofan

2021

Împotriva vremii

În cadrul rezidențelor „Școala de-Acasă, Hundorf” echipa formată din Valentin Teodorescu, Anastasia Grigore, Diana Păun și Sarah Mitrofan, a propus un proiect de cercetare artistică pornind de la unele dintre cele mai indispensabile obiecte pe care omul le are în viața sa și anume hainele. Au conturat conceptul, începând cu ideea că tot ceea ce purtăm pe noi are pe lângă scopul utilitar și un scop estetic și de comunicare, transmițând astfel un mesaj, o trăire totală sau aspirații către anumite idealuri. Toate acestea devenind parte din noi, o a doua piele, straturi pe care le schimbăm pentru a spune povești, pentru a ne identifica unui grup sau pentru a arăta valorile noastre. Lucrurile fiind duse până la punctul în care involuntar realizăm adevărate spectacole cu hainele noastre, cum ar fi în cazul ceremoniilor de nuntă, când mai mult sau mai puțin costumați, participanții devin personaje în propriul lor spectacol din viață. Un spectacol de costum, asemeni performingului de acest gen, dar care de această dată trece din sfera cu scop pur artistic, în viața socială a oamenilor.

Având aceste puncte de pornire, referitoare la hainele din viața noastră, la felul cum ele devin un factor viu și definitoriu pentru fiecare, completat de conceptul general al rezidențelor bazat pe ideea de acasă, oameni, locuri întâmplări, echipa și-a concentrat proiectul pe mai multe planuri: realizarea unui documentar despre hainele de ceremonie purtate de locuitorii din Hundorf la propriile nunți, un montaj de cadre neconvenționale ce explorează ideea performingului de costum în varianta unui film experimental având ca sursă de inspirație poveștile aflate de la locuitori, un atelier de desen pentru elevii de gimnaziu și un proiect de design vestimentar conceptual.

„Pornind de la tradițiile și obiceiurile de nuntă ale locuitorilor din Hundorf, se naște povestea a două personaje atemporale ce sfidează trecerea timpului, a ordinii cronologice. Sugerarea călătoriei spiritului în cutarea împlinirii sale prin dragoste, conturând ideea că fiecare are un suflet pereche pe care și-l regăsește chiar și la finalul vieții fizice sau chiar dincolo de aceasta. Întreaga poveste având la bază transmiterea unor valori și a moștenirii spirituale păstrate o dată cu evoluția societății, fiind date de la o generație la alta, simbolizând astfel viața care curge într-un mod absurd în povestea lor, într-un spațiu magic din Transilvania.”

No items found.

Valentin Teodorescu este absolvent al Universității Naționale de Arte din București, Facultatea de Arte Decorative și Design, secția Modă –design vestimentar– Licență și Strategii de modă și costum – Master. Actualmente este doctorand în cadrul Școlii Doctorale ale aceleiași instituții. Preocupările sale artistice se îndreaptă pe de-o parte către zona perfomingului de costum, iar pe de altă parte către zona designului vestimentar, conturând mereu personaje cu povești absurde, amuzante și neconvenționale. El folosește moda ca pretext pentru a da viață unor variate manifestări artistice, ce au ca punct de pornire veșmântul, cunoscut sub toate formele sale.

Anastasia Grigore este proaspăt absolventă a programului de Masterat – Artă Coregrafică al Facultății de Teatru, în cadrul Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică ”I.L. Caragiale” din București, unde a absolvit și studiile de licență în 2019. În 2021 a avut șansa de a participa la un traineeship la „Tanztheater Wuppertal Pina Bausch”, unde a făcut muncă de documentare, organizare și creație. Lucrările sale sunt influențate de logica absurdului lui Ionesco, metaforele și filosofia lui Nichita Stănescu și metoda de lucru foarte personală a Pinei Bausch.

Diana Păun este născută în 1995, în Slatina, trăind și activând ca artist vizual în București. Este interesată de teme precum: intimtatea socială, trecerea timpului sau memoria. Proiectele ei au fost incluse în expoziții, atât la nivel național (SALT – Scena9, VISIBILE X INVISIBLE – WASP, How to be young în an old space – A5 și RDW, UNSEEN – ALTeriler), cât și pe plan internațional (LA FÊTE DE L'OURS – Musée de la Chasse et de la Nature, TRANSFORM – MG+MSG, The Use of Landscape – Eschenbachgasse 11).

Sarah Mitrofan este muzician, compozitor, producător şi performer. A absolvit studiile de Licenţă şi Masterale la secţia Compoziţie – Muzică ușoară a Universității Naționale de Muzică București, promoția 2018. A concertat în țară şi în străinătate în colaborare cu diverși artiști (SUA, Belgia, Austria) iar în prezent activează ca membră a unei trupe muzicale şi ca bandleader (director muzical). A descoperit relativ recent lumea teatrului şi a filmului, în care s-a integrat cu succes, compunând muzica pentru mai multe spectacole de teatru şi de dans. Sound-ul ei iese din tipare, fiind nonconformist dar şi foarte versatil, centrându-se pe a crea o poveste ce transpune publicul într-o altă lume, în simbioză perfectă cu spectacolul.

INDEX
ARTIȘTI

ÎNAPOI LA
REZIDENȚE